Představíte si pod slovem diamant pouze nádherný čirý kámen? Přemýšleli jste někdy, jestli mají diamanty i jiné barvy? Mají, pojďme se na ně podívat!
V případě, že diamant vznikl za ideálních podmínek a je chemicky naprosto čistý, je vždy bezbarvý. Tato bezbarvost se u diamantů opravdu cení. Zabarvení diamantů je vždy způsobeno stopovým množstvím ostatních prvků, například příměsí dusíku. V tomto případě má diamant lehce nažloutlý až hnědožlutý odstín. Tyto diamanty mají výrazně nižší cenu, než diamanty čisté.
Oproti tomu syté odstíny jiných barev jsou ceněné a velice drahé, dokonce někdy i dražší než bezbarvé – například sytě zelené, modré, růžové, černé i sytě žluté. Tyto barvy se v obchodních kruzích nazývají „fancy colors“. Na barvu ale mají vliv i jiné faktory, například deformace krystalové mřížky (např. u růžových diamantů). Zelené diamanty získaly svou barvu díky radioaktivnímu záření, které na ně působilo po miliony let. Modré diamanty obsahují atomy boru a dusíku. Černé diamanty jsou směsí diamantu, grafitu a amorfního uhlíku. Červené diamanty jsou nejvzácnější a existuje jich oproti ostatním jen malé množství.
Nejznámější černý diamant je Černý Orlov o váze 67,50 ct. Nádhernou šedomodrou barvou se může pyšnit například diamant Hope. Nejdražším vydraženým drahým kamenem je modrý diamant Blue Moon of Josephine.
Barvy diamantů se oficiálně posuzují podle barevné stupnice GIA (kromě „fancy diamantů“, na ty se stupnice nevztahuje). Podle ní se barvy rozlišují podle písmen abecedy, D-Z. Za písmenem D najdeme čisté bezbarvé diamanty, tedy ty nejcennější. Čím dále je písmeno v abecedě, tím více je diamant zabarvený (např. M-O značí nažloutlé a žluté). A jak se barva posuzuje? Například podle porovnávací sady kamenů (master stones), pod lampou, která imituje denní světlo. Využívá se i elektronický kolorimetr.
Někdy se provádí i umělá změna barvy diamantů pomocí různých fyzikálních procesů, například ozařováním nebo žíháním pod vysokým tlakem a teplotou. Diamanty se dají i bělit. Pokud je diamant jakkoli upraven, vždy na něm musíte najít označení.