Chystáte se požádat svou partnerku o ruku, a nyní potřebujete vybrat zásnubní prsten? Pokud vám tato oblast nic neříká a neradi byste udělali chybu při výběru, přinášíme vám několik tipů:
Jaké jsou u nás zvyklosti, týkající se zasnoubení?
Proces zasnoubení má u nás opravdu dlouhotrvající tradici. Většina žen jistě očekává, že pokud ji partner bude žádat o ruku, bude to jako z romantického filmu - v pokleku a s krásným zásnubním prstenem, ideálně s diamantem. Samozřejmě se však může stát, že žádost o ruku přišla nečekaně a spontánně již ze strany muže – proto si někdy budoucí nevěsta prsten vybírá s partnerem podle svého vkusu dodatečně, již po zasnoubení.
Podle tradice prsten vždy pořizuje a platí muž, v dnešní době se však stává, že se partneři o náklady na prsten dělí, nebo se dokonce domluví na tom, že si pořídí až prsteny snubní. Jelikož žijeme v moderní době, kde se na tradice tolik nedbá, můžete se dnes setkat i se zásnubními prsteny pro muže.
Jak vybrat ten správný prsten?
Ještě před výběrem zásnubního prstenu byste jistě měli přemýšlet, kolik do něj máte v úmyslu investovat. Jeho cena by neměla být prvním hlediskem, i když se bohužel setkáváme se ženami, pro které je cena a hmotnost karátu nejdůležitější. Jistě byste neměli za zásnubní prsten utratit veškeré své úspory, myslete také na svatbu a následný nový život.
Pokud vedle vás partnerka v klenotnictví nestojí, nebo pokud vám nenápadně nenaznačila, jaký prsten by si přála, budete muset výběru věnovat nějaký čas – přeci jen se nejedná o výběr pracího prostředku. Přemýšlejte o tom, jaké šperky ráda nosí, zda se jí líbí více bílé zlato, žluté či růžové, zda by upřednostnila diamant, safír, smaragd, nebo by se dokonce spokojila se zirkonem. Důležité je také to, zda nosí prsteny denně nebo zda by jej mohla nosit celý den, pokud by měl například hodně vystouplý kámen a podobně.
Pokud vlastníte rodinný šperk, který se jako zásnubní předává z generace na generaci, máte vyhráno, vybírat nemusíte. Jediným problémem je, abyste si s nastávající nevěstou předem ujasnili, že v případě vašeho rozchodu je prsten třeba vrátit opět do rodinného majetku.
Pravidla pro nošení zásnubního prstene
Jak už bylo řečeno, žijeme v moderní době a je na každé ženě, kde a jak bude svůj zásnubní prsten nosit. Tradicí, kterou však stále většina dodržuje, je nošení na levém prsteníčku. Některé nevěsty pak prsten vymění za snubní, a zásnubní uloží. Jiné ženy nosí oba prsteny na stejném prstě naráz – tradičně by měl snubní prsten být na prvním místě, kde je blíže k srdci. Při výběru prstenů můžete narazit i na sadu zásnubního a snubního prstenu, které se navzájem doplňují a jsou určené k tomu, aby je žena nosila oba naráz.